rexer
10 بهمن 1401 - 14:29

منبعی که محل اشتغالزایی نشد/ استخراج به قیمت نابودی منابع طبیعی و زیستی ایلام

منبع بیتومین شهرستان ایوان که قرار بود برای مردم منطقه محل اشتغالزایی و آبادانی باشد این روزها علاوه بر تخریب محیط زیست و منابع طبیعی اهالی روستا را از کار بیکار کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، روستاها دارای ظرفیت اشتغال‌زایی بالایی در زمینه های کشاورزی، دامپروری و باغداری هستند و مردم با امید و انگیزه دوباره به مناطق ابا و اجداد خود مهاجرت معکوس دارند.

در کنار همین روستاهای خوش آب و هوا، در دل طبیعت معادنی ایجاد شده که باعث تخریب محیط زیست، تهدیدات طبیعی و انسانی شده و زندگی در آن را مختل کرده است.

روستای سیاهگل شهرستان ایوان این روزها حال خوبی نداشته و معدن بیتومینی که سال 1380 در حریم رودخانه احداث شده آرام آرام به درون روستا ورود کرده و باعث تهدید برای مردم شده است.

بر اساس ماده ۵۰ قانون اساسی هرگونه فعالیت اقتصادی که با آلودگی محیط ‌زیست و یا تخریب غیرقابل‌ جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است؛ معدن بیتومین سیاهگل در دل روستا احداث شده و مطابق ضوابط زیست ‌محیطی فعالیت معدن در مناطق مسکونی ممنوع است.

آلودگی معادن و وجود ترکیبات شیمیایی در آب و خاک منجر به نابودی زیست ‌محیطی اکوسیستم طبیعی منطقه شده و زندگی همه انسان‌ها و موجودات را به مخاطره کشانده است.

اجازه ساخت و ساز جدید به اهالی روستا داده نمی‌شود !

یکی از ساکنان روستای سیاهگل به خبرنگار فارس گفت: طبق ادعای مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت اجازه ساخت و ساز جدید به اهالی روستا داده نشده چرا که روستا در حریم معدن قرار دارد در حالی که روستای سیاهگل در دهه پنجاه تاسیس شده و کد آن در وزارت کشور ثبت و موجود است.

وی افزود: این معدن در سال ۱۳۸۰ بدون اطلاع اهالی روستا و کسب رضایت آنها اقدام به گرفتن پروانه بهره برداری و ارسال تجهیزات اکتشافی به روستا و شروع عملیات اجرایی کرده است و تا کنون بدون اینکه عزمی از طرف مسئولین برای برخورد باشد به فعالیت خود ادامه می دهد و منازلی که در گذشته بنا شده‌اند در خطر تخریب و سقوط به گودال معدن بیتومین هستند.

تخریب گونه های گیاهی و جانوران روستا سیاهگل

یکی دیگر از ساکنان روستا به خبرنگار فارس گفت: طبیعت بکر و  منحصر به ‌فرد که محل زندگی گونه‌های گیاهان و جانوران و باغات انگور چندین ساله بوده و همچنین قطب انگور منطقه است را شخصی به جهت طمع ثروت ‌اندوزی و اکتشاف معدن اقدام به تخریب روستای مردم کرده است.

وی یادآور شد: احداث معدن در این منطقه باعث نابودی محیط‌زیست منطقه و عواقب جدی زیست ‌محیطی از جمله آلوده شدن رودخانه کنگیر و به خطر افتادن حیات گونه‌های نادر گیاهی و جانوری ‌شده؛ همچنین چند صد هکتار باغ در معرض خطر آلودگی و نابودی قرار گرفته اند که باید مسئولین نسبت به رفع این مسئله اقدام کنند.

بیکاری هزاران روستایی به جهت احداث معدن!

یکی دیگر از ساکنان روستای سیاهگل به خبرنگار فارس گفت: برداشت‌های غیرمجاز و بدون رعایت اصول زیست ‌محیطی توسط بهره‌بردار باعث شده زحمات هزاران روستایی، کشاورز و دامدار این مناطق به کام نابودی برود و این یعنی هزاران کشاورز و دامدار بخاطر منافع شخصی بیکار شوند.

وی اظهار داشت: وقتی این منطقه استعداد و پتانسیل تولید ثروت را از طریق جذب گردشگر و هزاران فعالیت اقتصادی،کشاورزی و دامداری با حفظ محیط‌زیست داراست، چه اصراری بر تخریب و نابودی زندگی مردم و موجودات وجود دارد؟

کارشناسان آلودگی زیست محیطی را تایید کرده اند

فرهاد افشاری سرپرست اداره حفاظت محیط زیست ایوان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: هر ماه به صورت مستمر از واحدهای تولیدی و صنعتی مختلف بازدیدهایی صورت می‌گیرد که آیا دارای آلودگی زیست محیطی بوده یا نه و در صورت مشاهده آلودگی ضمن اخطار به واحد برای رفع مشکل و در صورت عدم توجه به مراجع قضایی معرفی می شوند.

وی افزود: سال 1399 از خروجی معدن بیتومین سیاهگل ایوان نمونه برداری صورت گرفته و کارشناسان آلودگی را تایید و ضمن اخطار پرونده جهت تصمیم گیری به مراجع قضایی ارسال شده است.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست ایوان ادامه داد: علت آلودگی ذرات معلق (کدورت) آب بیش از حد مجاز بوده و از تاریخ مذکور تاکنون این معدن تا زمان رفع مشکل تعطیل است.

افشاری تصریح کرد: قطعا اولین تلفات ناشی از آلودگی واحدهای مختلف اطراف رودخانه‌ها آبزیان خواهد بود که تاکنون هیچ تلفاتی آبزیان اطراف معدن بیتومین سیاهگل مشاهده نشده است.

 

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خالی بودن روستا از سکنه را اعلام کرده است

ولی باج معاون امور معادن و صنایع معدنی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان ایلام در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: طبق قانون مجوز در صورتی صادر شده که همه دستگاه‌های اجرایی ماده «24» قانون معادن موافقت کنند و بعد از استعلام های انجام شده معدن بیتومین در آبراهه نزدیک روستای سیاهگل ایوان مشغول فعالیت و هم اکنون 25 سال کار می‌کند.

وی افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کتبا خالی بودن روستا از سکنه را اعلام کرده روستای سیاهگل سابقه روستا داشته ولی آثاری زندگی در آن دیده نشده و طبق آمار سرشماری نفوس و مسکن جمعیت روستا زیر 5 نفر اعلام و آنها عشایر فصلی بودند. باج ادامه داد: در آن زمان تعدادی از خانه‌های روستا توسط بهره‌بردار خریداری و تخریب شده و اسناد آنها موجود بوده و فقط 7 خانه قدیمی مانده که چالش اصلی اینها هستند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان ایلام یادآور شد: قانون زیست محیطی معادن اعلام کرده که ساخت و ساز در فاصله 500 متری برای کارگاه‌های غیرانفجاری و 800 متری برای انفجاری ممنوع است. معاون اداره صمت ایلام تصریح کرد: اینکه اعلام شده زمین های کشاورزی و روستا در معرض تخریب بوده واقعیت نداشته و از نظر فنی و قانونی اوضاع تحت کنترل و نظارت بوده و بهره‌برداری بصورت صحیح انجام شده است.

وی اظهار داشت: قبلا از افراد جهت رفع مشکلات دعوت شده اما تنها یک نفر مراجعه کرده هم اکنون کسی درخواستی دارد به صورت شفاف و حضوری آماده پاسخگویی هستیم. باج در پایان خاطرنشان کرد: اطمینان خواهیم داد که هیچ اتفاق غیرقانونی در آن منطقه رخ نداده و هر چه بوده در چارچوب قانون و نظر سایر دستگاه‌های اجرایی بوده و همه مستندات موجود است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1007575